Штрафи за віру в Бога

журналіст
1988-го року світ, Європа, Україна, звичайно, кожний з них по-своєму, але відзначили Тисячоліття Хрещення Руси-України.
 

На жаль, в тодішній Україні, яка перебувала у складі колишньої радянської імперії, ця історична подія супроводжувалася далеко неоднозначними подіями. Відбувалися урочисті богослужіння, церковні відправи, присвячені ювілею. Але з іншого радянські органи та їх виконавці переслідували за релігійні переконання, накладали штрафи. 

Наприклад, постанова адмінкомісії при виконкомі Турківської районної ради. 18 березня 1988 р. тут розглянули протокол на гр. Поворозника Григорія Михайловича, 1959 р. н., мешканця с. Н. Висоцьке, служителя культу. Стверджується, що він порушив ст. 212 Кодексу АП УРСР «Порушення законодавства про релігійні об’єднання». Комісія постановила накласти на священика адміністративне стягнення штраф у сумі 50 крб.        

 

Іншою постановою від 1 квітня 1988 р. за аналогічне порушення адмінкомісія оштрафувала на 50 крб. священика Цюмана Михайла Петровича, 1956 р. н., мешканця с. Розлуч. 26 квітня 1988 р. за такий же вчинок і на таку грошову суму отримав адміністративне стягнення Семків Нестор Михайлович, 1935 р. н., працівник пошти. Цього ж дня за таке ж порушення так званого радянського законодавства про релігійні культи комісія оштрафувала на 25 крб. Германовича Івана Андрійовича, 1919 р. н., інваліда II групи,  мешканця с. Верхня Яблунька.

 

Радянське правосуддя однаково карало віруючих людей за релігійні переконання – священиків, рядових віруючих, пенсіонерів, інвалідів. Принагідно відзначимо, що всі копії протоколів були написані на бланку комісії по боротьбі з пияцтвом та алкоголізмом (!!!). Причина банальна: не вистачало бланків для комісії сприяння контролю за дотриманням законодавства про релігійні культи. Радянський дефіцит відчувався і в даній справі!

 

Із постанови № 19/248 про накладання адміністративного стягнення 1988 року, травень місяць, 18 дня, м. Стрий. Адміністративна комісія при Стрийській міській раді… у складі…, розглянула протокол № 028000 від 1 квітня 1988 р. на громадянина Паюк С. Я., народження 1952 р., який проживає у м. Стрий, вул. Черняховського, 70, працює у ЖЕК-1, пічником. Установлено, що гр. Паюк Степан Ярославович 1.04.88 р. о 21.40 год. у своєму будинку організував релігійні збори. На підставі викладеного та керуючись ст. 212 Кодексу УРСР про адміністративні правопорушення, [комісія] постановила: на Паюк С. Я. накласти адміністративне стягнення штраф 25 (двадцять п’ять) карбованців.

 

Із постанови № 32/414 про накладання адміністративного стягнення 1988 року, серпень місяць, 17 дня, м. Стрий. Адміністративна комісія при Стрийській міській раді… у складі…, розглянула протокол № 045984 від 7 серпня 1988 р. на громадянку Фортуна А. І., народження 1936 р, яка проживає у м. Стрий, вул. Металістів, 2/69, працює машиністом-оператором в об’єднанні котелень. Установила, що гр. Фортуна Анна Іванівна 7 серпня 1988 р. біли 8 години у с. Петранка Рожнятівського району порушила встановлене законодавством правило організації і проведення релігійних зборів, походів та інших церемоній культу. На роз’яснення і попередження властей села не реагувала. На підставі викладеного та керуючись ст. 212 Кодексу УРСР про адміністративні правопорушення, [комісія] постановила: На гр. Фортуна А. І. накласти адміністративне стягнення щтраф (п’ять) карбованців.

 

Того ж дня за аналогічне порушення радянського законодавства про релігійні культи адмінкомісія наклала адміністративне стягнення штраф 5 (п’ять) крб. на мешканців м. Стрия – гр. Левицьку Г. П., ученицю СПТУ м. Берегово Закарпатської області та гр. Левицьку О. І., непрацюючу (3 крб.). Штрафували за аналогічні так звані порушення і на Сокальщині у1988 р. Матеріал підписаний, станом на 20 грудня 1988 року. У ньому 10 осіб (з яких 9 – мешканці с. Межиріччя). Серед них – Іван Васильович Сковрон, Ганна Захарівна Лобай, Єва Миколаївна Климчак (всі – пенсіонери, оштрафовані на 40 крб. кожний, згідно постанов № 337, 356 та 360 від 28 серпня 1988 р.). Марія Григорівна Котик, Євгенія Григорівна Карпишин (пенсіонерки, постанови № 357 та 355 від 28 серпня 1988 р., штраф – по 40 крб. з кожної). Марія Василівна Малицька, домогосподарка, згідно постанови № 358 від 28 серпня 1988 р., оштрафована теж на 40 крб., а пенсіонерка Катерина Дмитрівна Лемеха – на 20 крб. (постанова № 354). 

 

Натомість, навпроти прізвищ пенсіонерів Михайлини Лук’янівни Теленько та Євгена Васильовича Лобая стоять примітки: постанову відмінено 2.12.88 р. по протесту прокуратури. Аналогічну примітку маємо перед прізвищем Михайла Михайловича Жидачина, мешканця с. Селець, інваліда II групи. Очевидно, навіть радянський прокурор уздрів неправосильність/безпідставність органів місцевої влади стосовно накладання відповідних адміністративних стягнень на віруючих людей.

 

І вже вкотре відзначу: органи радянської влади штрафували всіх людей за релігійні переконання без винятку – пенсіонерів, домогосподарок, непрацюючих, жінок, чоловіків, інвалідів, учнів профтехучилищ, священиків і рядових віруючих. Зрештою, всіх, кого запідозрили у вірі в Бога, дотриманні релігійних традицій та обрядів. Таку імперію зла чекав безславний кінець.

 


КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm